Sport na start! 7 powodów, dla których ruch jest kluczowy w rozwoju dziecka
Regularna aktywność fizyczna musi być wpisana w harmonogram dnia – szczególnie w przypadku dzieci. Młode organizmy, będące na etapie rozwoju, potrzebują dodatkowej dawki sportu. Dzięki aktywności fizycznej utrzymają zdrowie, poprawią motorykę i zapewnią sobie prawidłowy rozwój. Jakie są jeszcze plusy sportu w kontekście rozwoju dziecka?
1. Sprawność fizyczna na piątkę
Lekarze biją na alarm: co drugie dziecko ma widoczne błędy w postawie, a utrwalone wady dotyczą 30-40% dzieci i młodzieży[1]. Remedium na to może być aktywność, w końcu niezaprzeczalnym atutem związanym z uprawianiem sportu przez dzieci jest na pewno lepsza sprawność fizyczna. W tej grupie wiekowej jazda na rowerze, piłka nożna czy basen przekładają się m.in. na poprawę zdrowia kości czy aktywne budowanie masy mięśniowej.
Za tym idą oczywiście także poprawa kondycji i wydolności organizmu. Dziecko zdobywa więc odporność, mniej się męczy, a w konsekwencji także mniej choruje. Lepsza wydolność organizmu to inwestycja na lata.
2. Mniej stresu i więcej uśmiechu
Poprawa zdrowia psychicznego to kolejny aspekt, dzięki któremu warto zadbać o ruch w harmonogramie dnia dziecka. Aktywność fizyczna może stymulować wydzielanie hormonów szczęścia i dzięki temu zwalczać stres. Tak, maluchy i starsze dzieci są także narażone na szkodliwe działanie kortyzolu. Według dostępnych badań stres je często przerasta, a ponad 80% z nich w sytuacji kłopotliwej nie znajduje rozwiązania i mówi, że chciałoby wtedy zniknąć[2].
I choć sport nie jest magiczną pigułką na wszystkie problemy (np. depresja czy lęki), to jednak pozytywnie wpływa na lepszą kondycję psychiczną dziecka. Ruch, ćwiczenia i aktywność fizyczna poprawiają samopoczucie i znacznie ułatwiają radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, które prędzej czy później pojawiają się w życiu naszych pociech.
3. Fair play od małego
Rozwój zachowania prospołecznego to kolejny aspekt, który zapewnia sport. Dzieci uczą się tu działania w duchu współpracy, pracy w zespole i wspólnego dzielenia energii, którą dostarczają wszelkie aktywności fizyczne. Dzięki temu są bardziej otwarte na kontakty międzyludzkie oraz nie zamykają się w sobie.
Młodzi sportowcy trenują oprócz ulubionej dyscypliny także umiejętności społeczne: współpracy, dzielenia się, pomocy innym, a nawet wygrywania czy czegoś trudniejszego – przegrywania.
Niestety, sport może mieć też ciemniejszą stronę. Z oficjalnych badań wynika, że aż 83% dzieci doświadczyło przemocy ze strony współzawodnika, a jedynie 21% z nich poprosiło o pomoc dorosłego[3]. Dlatego tak dużą rolę odgrywają tu oczywiście osoby, które czuwają nad przebiegiem zajęć sportowych i w każdej sytuacji dążą do rozwiązywania pojawiających się konfliktów w imię zasad fair play.
4. Endorfinowa bomba, czyli ruch, który dodaje skrzydeł
Poprawa samopoczucia to następny ważny czynnik związany z uprawianiem sportu przez dzieci. Aktywności sportowe są uznawane za najlepsze lekarstwo na złe samopoczucie. W końcu podczas biegu, pływania czy jazdy na rolkach w organizmie dziecka produkowane są hormony szczęścia: endorfina, dopamina, oksytocyna czy serotonina. To dzięki nim są takie radosne, mniej podatne na bóle czy zmęczenie, a w konsekwencji poprawia się m.in. ich sen, który jest spokojny, głęboki i w pełni relaksujący.
5. Mały mistrz, wielka pewność siebie
Czy wiesz, że według badań samoocena zdrowia i zadowolenia z życia pogarsza się wraz z wiekiem[4]? I tu również wkracza sport. Pozytywnym skutkiem ubocznym jest bowiem większa pewność siebie. To dzięki niej dziecko lepiej postrzega siebie i swoje ciało, skuteczniej radzi sobie z problemami i niepowodzeniami, a także jest bardziej otwarte na rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń.
Pewność siebie przekłada się nierzadko na większą motywację do nauki czy chęć i siłę do podejmowania nowych wyzwań. Ponadto wykształca się tu również potrzebna do dobrego życia umiejętność budowania satysfakcjonujących relacji społecznych.
6. Samodzielność na medal
Nauka niezależności to kolejny aspekt związany ze sportem. Regularne uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej, która daje pozytywne emocje, zapewnia kontakt z rówieśnikami i rozwija ciało oraz umysł, sprawia przy okazji, że dziecko jest bardziej samodzielne. Poprzez sport poznaje siebie, swoje zachowania w trudnych sytuacjach i wie, że zawsze sobie poradzi.
W sporcie dzieci uczą się także zasady, że zawsze mogą zwrócić się do kogoś o pomoc. Rodzice, nauczyciele, trener, kolega z szatni czy sędzia na meczu – wszystkie te osoby mogą stanowić wsparcie. To przekłada się na bardzo ważne poczucie, że nie jesteśmy sami ze swoimi rozterkami.
7. Zdrowe nawyki – sportowy start na całe życie
Sport pozwala kształtować dobre nawyki w wielu zakresach. Przede wszystkim przyzwyczaja dziecko do zdrowej rutyny sportowej, co w obliczu aktualnych danych dotyczących zdrowia (31% dorosłych i 80% nastolatków nie osiąga zalecanego poziomu aktywności fizycznej[5]) jest niezwykle ważne. Ponadto aktywność fizyczna pokazuje, że kluczowe jest to, co jemy oraz ile wody pijemy. Taka świadomość może pomóc wprowadzać do diety więcej zbilansowanych posiłków.
Sport odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju dziecka, wpływając na jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu dobrej postawy, wzmacnia mięśnie i kości oraz poprawia kondycję organizmu, co przekłada się na mniejszą podatność na choroby. Uprawianie sportu redukuje stres, wspomaga wydzielanie hormonów szczęścia i poprawia samopoczucie, pomagając dzieciom lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami.
Sport uczy samodzielności i zasad fair play, kształtuje też zdrowe nawyki na całe życie – nie zapominajmy o tym, organizując czas naszym pociechom